Pentru 4 acadele și 3 ciocolate, mama a plătit 20 de lei. În altă zi a cumpărat 4 acadele și
5 ciocolate și a plătit 28 de lei. Cât costă o acadea? Dar o ciocolată?
Imi trebuie foarte repede ca dau test
Dau coroana răspunsului corect
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 acadele .....................3 ciocolate.....................20lei
4 acadele .....................5 ciocolate ....................28 lei
-
5-3=2 ciocolate
28-20=8 lei (costa 2 ciocolate)
8:2=4 lei (costa o ciocolata)
-
3x4= 12 lei (costa 3 ciocolate)
20-12=8 lei (costa 4 acadele)
8:4= 2 lei (costa o acadea)
voxeji9585:
ma ajuti la o problema la mate?
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă