PENTRU 4 ACADELE si 3 ciocolate, mama a platit 20 lei , in alta zi a cumparat 4 acadele si 5 ciocolate si a platit 28 lei Cat costa o acadea dar o ciocolata?
Multumesc si 64p
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
{4a+3c=20
{4a+5c=28 |×(-1)
{4a+3c=20
-4a-5c=-28
4a-4a+3c-5c=20-28
0-2c=-8
-2c=-8 |:(-2)
c=4
4a+3c=20
4a+3×4=20
4a+12=20
4a=20-12
4a=8
a=8:4
a=2
{4a+5c=28 |×(-1)
{4a+3c=20
-4a-5c=-28
4a-4a+3c-5c=20-28
0-2c=-8
-2c=-8 |:(-2)
c=4
4a+3c=20
4a+3×4=20
4a+12=20
4a=20-12
4a=8
a=8:4
a=2
Utilizator anonim:
Ms
Răspuns de
2
4a..............5c......28
4a.............3c.......20
---------------------------------
/ 2c=8=>c=8:2=>c=4 lei costa o ciocolata
4a+5x4=28
4a=28-20=>a=8:4=>a=2 lei costa o acadea
4a.............3c.......20
---------------------------------
/ 2c=8=>c=8:2=>c=4 lei costa o ciocolata
4a+5x4=28
4a=28-20=>a=8:4=>a=2 lei costa o acadea
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă