Pentru 4 kg de căpșuni si 3 kg de mere o gospodina a plătit 30 lei. Un kg de căpșuni este de 3 ori mai scump decât un kg de mere. Cât costa un kg de căpșuni? Dar unul de mere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Notam:c=capsuni
m=mere
4C+3M=30
C=3M inlocuim mai sus
4 *3M +3M=30
12M+3M=30
15M=30
M=30:15
M=2 lei
C=3*2
C=6 lei.......succes !!!
m=mere
4C+3M=30
C=3M inlocuim mai sus
4 *3M +3M=30
12M+3M=30
15M=30
M=30:15
M=2 lei
C=3*2
C=6 lei.......succes !!!
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă