Pentru 4 kg de capsuni si 3 kg de mere s.au plătit 30 lei un kg de capsuni este de 3 ori mai scump decar unul de mere
Cat costa un kg de mere si capsuni? (Va roggg dau coroana)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Notam kilogramele de mere cu x. Si kilogramele de capsuni cu y.
4y+3x=30
y=3x
Inlocuim pe y cu 3x
12x+3x=30
15x=30
x=2
y=3×2=6
4y+3x=30
y=3x
Inlocuim pe y cu 3x
12x+3x=30
15x=30
x=2
y=3×2=6
Highman007:
Scriam in acelasi timp cu tine
Răspuns de
0
Notam cu : a- pretul căpșunilor
b - pretul merelor
Și avem :
4a + 3b = 30
a = 3b
________|__
4 × 3b + 3b = 30
12b + 3b = 30
15b= 30
b = 2 => un kg de mere costa 2 lei
a = 3b
a = 3×2
a = 6 => un kg de căpșuni costa 6 lei
:)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă