Pentru 4 kg de capsuni si 5 kg de cirese,Diana a platit 69 de lei.pentru 3 kg de capsuni si 4 kg de cirese,de aceeasi calitate,Corina a platit 54 de lei.Cat costa un kilogram de capsuni? Dar un kilogram de cirese?!!!Rezolvare prin metoda comparatiei!!! DAU COROANA!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
236
4 kg capsuni.......5 kg cirese........69 lei /×3
3 kg capsuni.......4 kg cirese.........54 lei /×4
12 kg capsuni.......15 kg cirese........207 lei
12 kg capsuni.......16 kg cirese.........216 lei
________________________________
/...............................1 kg cirese=9 lei
4 kg capsuni.......5 kg cirese........69 lei
4×9 + 5 kg cirese= 69
36 + 5 kg cirese=69
5 kg cirese= 69-36
5 kg cirese= 33
1 kg cirese=33:5
1 kg cirese=6,6 lei
Se poate ca in textul problemei sa fie scris gresit vreun numar.....de aceea am obținut asa rezultat la cirese.
Dacă tu crezi că merit, astept coroana!
3 kg capsuni.......4 kg cirese.........54 lei /×4
12 kg capsuni.......15 kg cirese........207 lei
12 kg capsuni.......16 kg cirese.........216 lei
________________________________
/...............................1 kg cirese=9 lei
4 kg capsuni.......5 kg cirese........69 lei
4×9 + 5 kg cirese= 69
36 + 5 kg cirese=69
5 kg cirese= 69-36
5 kg cirese= 33
1 kg cirese=33:5
1 kg cirese=6,6 lei
Se poate ca in textul problemei sa fie scris gresit vreun numar.....de aceea am obținut asa rezultat la cirese.
Dacă tu crezi că merit, astept coroana!
AlexyMun:
Nu e gresita!Eu am facut-o.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă