Pentru 4 kg de capsuni si 5 kg de cirese Diana a platit 69 de lei.Pentru 3 kg de capsiuni si 4 kg de cirese de aceasi calitate, Corina a platit 54 de lei. Cat cosata un kilogram de de capsiuni?Dar un kilogram de cirese?
malaitatiana6:
trebuie sa fac schema, rezolvarea si raspunsul?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
4 kg căpșuni +5 kg cireșe = 69
3 kg căpșuni + 4 kg cireșe = 54
1kg căpșuni + 1 kg cireșe = 15
3 kg căpșuni + 4 kg cireșe = 54
1kg căpșuni + 1 kg cireșe = 15
Răspuns de
1
Capsuni...4 kg--\ in total 69 lei
Cirese ...5 kg--/
Capsuni...3 kg--\ in total 54
Cirese ...4 kg--/
Rezolvare (Cu justificari)
Fie pretul 1 kg capsuni - x
pretul 1 kg cirese - y
4x+5y=69
3x+4y=54
(3x+x)+(4y+y)=69
54+x+y=69
x+y=69-54
x+y=15
x=15-y
Inlocuim pe "x" cu 15-y
4(15-y)+5y=69
60-4y+5y=69
60+y=69
y=9
x=15-9
x=6
Raspuns: 1 kg de capsuni costa 6 lei, 1 kg de cirese costa 9 lei.
Cirese ...5 kg--/
Capsuni...3 kg--\ in total 54
Cirese ...4 kg--/
Rezolvare (Cu justificari)
Fie pretul 1 kg capsuni - x
pretul 1 kg cirese - y
4x+5y=69
3x+4y=54
(3x+x)+(4y+y)=69
54+x+y=69
x+y=69-54
x+y=15
x=15-y
Inlocuim pe "x" cu 15-y
4(15-y)+5y=69
60-4y+5y=69
60+y=69
y=9
x=15-9
x=6
Raspuns: 1 kg de capsuni costa 6 lei, 1 kg de cirese costa 9 lei.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă