Matematică, întrebare adresată de lolbit2007, 9 ani în urmă

Pentru 4 kg de capsuni si 5 kg de cirese Diana a platit 69 de lei.Pentru 3 kg de capsiuni si 4 kg de cirese de aceasi calitate, Corina a platit 54 de lei. Cat cosata un kilogram de de capsiuni?Dar un kilogram de cirese?


malaitatiana6: trebuie sa fac schema, rezolvarea si raspunsul?
lolbit2007: sa
lolbit2007: da

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PugulMatematician
0
4 kg căpșuni +5 kg cireșe = 69

3 kg căpșuni + 4 kg cireșe = 54

1kg căpșuni + 1 kg cireșe = 15

lolbit2007: cat costa un kilogram de cirese aici nu arata cat costa ciresele nici capsunile
PugulMatematician: Pai ai întrebat cât costa căpșunile și cireșele la un loc
lolbit2007: ba nu
lolbit2007: am intrebat cat costa un kilogram de cirese
lolbit2007: si un kilogram de capsuni
PugulMatematician: OK scuze
lolbit2007: nu are nimic si omul mai greseste
Răspuns de malaitatiana6
1
Capsuni...4 kg--\       in total 69 lei
Cirese   ...5 kg--/

Capsuni...3 kg--\       in total 54
Cirese   ...4 kg--/
                                         Rezolvare (Cu justificari)
Fie   pretul 1 kg capsuni - x
        pretul 1 kg cirese - y
4x+5y=69
3x+4y=54
(3x+x)+(4y+y)=69
54+x+y=69
x+y=69-54
x+y=15
x=15-y
Inlocuim pe "x" cu 15-y
4(15-y)+5y=69
60-4y+5y=69
60+y=69
y=9
x=15-9
x=6
Raspuns: 1 kg de capsuni costa 6 lei, 1 kg de cirese costa 9 lei.

malaitatiana6: Sper ca te-am ajutat!!! Succes
lolbit2007: ok dar mie imi trebuie metoda comparatiei
malaitatiana6: pa eu nu stiu care e metoda comparatiei
malaitatiana6: :(
malaitatiana6: pai*
lolbit2007: a ok multumesc ori cum
malaitatiana6: cu placere
Alte întrebări interesante