Matematică, întrebare adresată de marycute89, 8 ani în urmă

Pentru 4 kg de mere si 2 kg de portocale,
loana a platit 22 lei. Radu a cumparat de
la acelaşi magazin 1 kg de mere şi 6 kg de
portocale de aceeasi calitate, pentru care
putt 33 lei. Cât costă 1 kg de mere?
Dar 1 kg de portocale?



ajutooooor​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Maricela2007
1
4m+2p=22 /*3
m+6p=33
Inmultim prima egalitate cu 3, pentru a egala kilogramele de portocale

12m+6p=66
m+6p=33
Scadem a doua egalitate din prima, pentru a se reduce portocalele
11m=33 => m=3
Deci un kilogram de mere costa 3 lei.
Inlocuim merele in a doua egalitate
3+6p=33 => 6p=30 => p=5
Deci un kilogram de portocale costa 5 lei.
Alte întrebări interesante