Pentru 4 kg de mere si 5 kg de pere ,Ana a platit 32 de lei.Pentru 2 kg de mere si 3 kg de pere,de acceasi calitate,Babrbu a platit ,18 le.Cat costa un kg de mere si un kg de pere? Ma ajutati
bsisvsjsjso:
Ajutati_ma Plssss
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
x=mere; y=pere
4x+5y=32
2x+3y=18 / * -2
4x+5y=32
-4x-6y= -36
___________
/ -y =-4
y=4 lei
4x+5*4=32
4x+20=32
4x=32-20
4x=12
x=12:3
x=3 lei
4x+5y=32
2x+3y=18 / * -2
4x+5y=32
-4x-6y= -36
___________
/ -y =-4
y=4 lei
4x+5*4=32
4x+20=32
4x=32-20
4x=12
x=12:3
x=3 lei
Alte întrebări interesante
Germana,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă