Pentru 4kg de portocale si 6kg de banane s-au platit 36 de lei.Stiind ca 1kg de banane costa cu 1 leu mai mult decat unul de portocale,afla pretul de vanzare al fiecarui produs.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
32
4 p + 6 b = 36
b = p + 1
4 p + 6(p + 1 ) = 36
4 p + 6 p + 6 = 36
10 p = 36 - 6
10 p = 30
p = 30 / 10
p = 3 lei kg de portocale
b = 3 + 1
b = 4 lei kg de banane
proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei
b = p + 1
4 p + 6(p + 1 ) = 36
4 p + 6 p + 6 = 36
10 p = 36 - 6
10 p = 30
p = 30 / 10
p = 3 lei kg de portocale
b = 3 + 1
b = 4 lei kg de banane
proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Franceza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă