Matematică, întrebare adresată de grosumadalina, 8 ani în urmă

Pentru 5kg de boabe s-au plătit 281lei .Cât costă 3kg de boabe?​


DenisaMelisa: 281 : 5 =56,2 costa un kg de boabe
56,2 x 3 =168,6 lei s-au platit pentru 3 kg de boabe
grosumadalina: mersi

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de nistornicolas52
1

Nu ai cum să faci pentru că trebuie să faci 281÷5 și îți dă cu rest și nu îți iasă problema


grosumadalina: mersi
Răspuns de nikitanicol1972
1

281 : 5 = 56, 2 lei (costă un kg de boabe)

56, 2 · 3 = 168, 6 lei (costă 3 kg de bomboane)

Sper că te-am ajutat! :)


DenisaMelisa: esti norocoasa :)
nikitanicol1972: da.... :)
nikitanicol1972: mersi!
nikitanicol1972: la română ma pricep!
nikitanicol1972: dar la scoala eu nu am decat profesoare!
nikitanicol1972: dar nu am decat un singur profesor! cel de sport
nikitanicol1972: si diriginta mea e o doamnă de engleză
nikitanicol1972: e drăguță și amuzantă!
nikitanicol1972: am noroc că am o așa dirigintă!
DenisaMelisa: da,bravo
Alte întrebări interesante