Pentru 5kg de boabe s-au plătit 281lei .Cât costă 3kg de boabe?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Nu ai cum să faci pentru că trebuie să faci 281÷5 și îți dă cu rest și nu îți iasă problema
Răspuns de
1
281 : 5 = 56, 2 lei (costă un kg de boabe)
56, 2 · 3 = 168, 6 lei (costă 3 kg de bomboane)
Sper că te-am ajutat! :)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
56,2 x 3 =168,6 lei s-au platit pentru 3 kg de boabe