Pentru a afectua analiza unui amestec format din metan si etan se ard 56 l din acest amestec . Din reactia de ardere rezulta 67, 2 L dioxid de carbon . Se cere sa se stabileasca:
1.compozitia in procente de volum a amestecului de hidrocarburi
2.volumul de aer (20% O2) masurat in conditii normale , condumat la ardere
3.raportul molar metan:etan.
A.80% CH4, 20% C2H6, 523 L, 1:4
B.20% CH4, 80% C2H6, 896L, 4:1
C.80% CH4, 20% C2H6, 644 L, 4:1
D.80% CH4, 20% C2H6, 644L, 2:0, 5
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
1)CH4 + 2O2 ---> CO2 + 2H2O
x moli x moli
C2H6 + 7/2 O2 ---> 2CO2 + 3H2O
y moli 2y moli
67.2/22.4=3 moli CO2
56/22.4=2.5 moli amestec
x+y=2.5
x+2y=3
=> y =0.5 ; x=2
2.5*22.4 .... 2*22.4 l CH4 ..... .5*22.4 l C2H6
100 p1=80% p2=20%
2)nr moli O2=2x+7/2*y=2*2+7/2*0.5=4+1.75=5.75 moli O2
V aer=5*V O2= 5*5.75*22.4=644 l aer
3)raport molar metan:etan=x:y=2:0.5=4:2
x moli x moli
C2H6 + 7/2 O2 ---> 2CO2 + 3H2O
y moli 2y moli
67.2/22.4=3 moli CO2
56/22.4=2.5 moli amestec
x+y=2.5
x+2y=3
=> y =0.5 ; x=2
2.5*22.4 .... 2*22.4 l CH4 ..... .5*22.4 l C2H6
100 p1=80% p2=20%
2)nr moli O2=2x+7/2*y=2*2+7/2*0.5=4+1.75=5.75 moli O2
V aer=5*V O2= 5*5.75*22.4=644 l aer
3)raport molar metan:etan=x:y=2:0.5=4:2
konnunitstyle:
Cum se calculează raportul molar? Am vazut ca ai pus molii de la metan si etan dar pe urma de ce ai scris 4:2 ? Mulțumesc frumos pentru ajutor :)
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă