Fizică, întrebare adresată de cernesteansimona14, 9 ani în urmă

Pentru a infinge o pioneza in perete se apasa cu o forta de 50 de N.
a.) Care este presiunea ce se exercita pe pioneza stiind ca aria suprafetei capului este de 0,5cm la a patra ?
b.)Ce presiune se exercita asupra varfului pionezei a carui arie este de 0,2 mm la a patra?


legislatie: 0,5cm la a patra = ?
cernesteansimona14: da ca a schimbat profa
cernesteansimona14: daca nu ma puteti ajuta atunci la a doua sa fie
legislatie: :)))

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
7

presiunea = forta / suprafata  

a)  forta = 50 Newton

    suprafata = 0,5 cm² = 0,000050 m²

    presiuena = 50 N / 0,000050m² = 1 000 000 N/m² = 1 000 000 Pa = 1 MPa

b)  Forta = 50 N

    suprafata = 0,2 mm² = 0,0000002 m²

presiunea = F / S = 50 N : 0,0000002 m² = 250 000 000 N/m²= 250 MPa


cernesteansimona14: multumesc din suflet
legislatie: cu placere, verifica toate calculele, succes
cernesteansimona14: ok
Alte întrebări interesante