Matematică, întrebare adresată de dianamariachis60, 8 ani în urmă

pentru a lichida un stoc de alimente cu câteva zile înainte de expirare a termenului de valabilitate al acestora conduc supermarketul hotărăște ca prețurile să devină invers proporționale cu cantitatea de alimente un cumpărător plătește pentru 8 kg de alimente 120 RON Cât va plăti dacă va cumpăra 30 de kg de alimente​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Dansand
5

Răspuns:

 \frac{120}{8}  =  \frac{30}{x}  \\ x =  \frac{30 \times 8}{120}  \\ x =  \frac{240}{120}  = 2

După ieftinire se plătește 2 lei pentru kg de alimente.

30 \times 2 = 60

Explicație pas cu pas:

Cred că este corect.


emaivan: e gresit
Alte întrebări interesante