Pentru a terminat de sapat un sant, un muncitor trebuia sa sape cate 3 metri de sant pe zi. Lucrând mai repede a sapat cate 5 metri de sant pe zi si a terminat lucraria cu doua zile mai decreme. Cati metri de sant a sapat muncitorul ? :*
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
zile= 3(m+2)
zile=5(m-2) rezulta ca;
3(m+2)=5(m-2)
3m+6=5m-10
2m=10+6
m=16:2
zile=8
proba
3(m+2)=3(8+2)=24+6= 30 metri
5(m-2)=5x8-10=40-10=30 metri
zile=5(m-2) rezulta ca;
3(m+2)=5(m-2)
3m+6=5m-10
2m=10+6
m=16:2
zile=8
proba
3(m+2)=3(8+2)=24+6= 30 metri
5(m-2)=5x8-10=40-10=30 metri
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă