Pentru aniversarea lui, Bogdan a cumparat portocale si banane, cantitatea de banane fiind cu 5 kg mai mare decat cantitatea de portocale si a platit in total 41 de lei.Daca 1 kg de portocale si 1 kg de banane au costat la un loc 8 lei si daca 1 kg de banane este mai scump cu 2 lei fata de 1 kg de portocale, afla ce cantitate de portocale si banane a cumparat Bogdan
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
116
8-2=6
6:2=3costa un kg de portocale
8-3=5costa un kg de banane
5*5=25
41-25=16lei rămași
16:8=2kgde portocale
2+5=7kg banane
6:2=3costa un kg de portocale
8-3=5costa un kg de banane
5*5=25
41-25=16lei rămași
16:8=2kgde portocale
2+5=7kg banane
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă