Fizică, întrebare adresată de sstefanu97pbci9h, 9 ani în urmă

Pentru circuitul cu schema din figură se cunosc:
E1 = 10 V, r1 = 0 Ω, E2 = 5 V, r2 = 0 Ω, R1 = 5 Ω. Ştiind că
intensitatea curentului electric ce străbate sursa de tensiune
electromotoare E2 este nulă, atunci valoarea rezistenţei R este:

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cezu98p1xd33
4
[tex]I1+I2=I\\ E1-E2=I1(R1+r1)-I2r2(1)\\ I2=0\\ (1):10-5=I1*5 =\ \textgreater \ I1=1A\\ E2=IR\\ 5=1*R\\ R=5[/tex]
Alte întrebări interesante