Matematică, întrebare adresată de alexbrumarel49, 8 ani în urmă

pentru două kg de piersici și 3 kg de cireșe Mama a plătit 32 RON pentru a face gem Ea a cumpărat 4 kg de piersici și 5 kg de cireșe de același fel și fel de 57 de RON Cât costă un kilogram de piersici​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Matee44
2

notăm p pretul kg de piersici, c prețul kg de cireșe

Anexe:

alexbrumarel49: ai făcut-o gresit
Matee44: nu are cum
alexbrumarel49: am reusit so fac si eu intre timp si nu mi-o dat cu virgula si m-am si verificat am făcut-o corect data viitoare fi mai atent, dar iti multumesc ca ai vrut sa ma ajuti
Matee44: cat ti a dat?
alexbrumarel49: 1 kg cirese=8 lei 1kg pere 8 lei
Matee44: 2kg ori 8 lei + 3kg ×8=40 nu cu 32, ti a dat greșit
Matee44: la fel și mai jos 4kg ori 8 lei+ 5kg ori 8 lei= 72 nu 57
eduardcorduneanu6: aolo
eduardcorduneanu6: zici că veniți din filmele matrix
Alte întrebări interesante