Matematică, întrebare adresată de sergiumargineap018v5, 9 ani în urmă

pentru o cantina s-au cumparat 420 paini.intr-o lada sunt 15 paini care costa in total 90 lei.cati lei a platit cantina?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de primăvară2017
0
90 lei : 15 = 6 lei (costă 1 pâine)

420 × 6 lei = 2 520 lei (a plătit cantina)

Florin661: sau puteai sa impari 420 la 15 si apoi rezultatul in inmulteai cu 90
sergiumargineap018v5: multumesc eu am facut 420 :15 =28LADITE 28/90 =2520 LEI
Răspuns de Utilizator anonim
0
afli mai intai cate lezi sau cumparat si fai .   
420 impartit la 15 care da 28 
apoi afli ce suma aplatit si faci
28 ori 90 lei care da 2520
sper ca te ajuta 
Alte întrebări interesante