pentru o cantina s-au cumparat 420 paini.intr-o lada sunt 15 paini care costa in total 90 lei.cati lei a platit cantina?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
90 lei : 15 = 6 lei (costă 1 pâine)
420 × 6 lei = 2 520 lei (a plătit cantina)
420 × 6 lei = 2 520 lei (a plătit cantina)
Florin661:
sau puteai sa impari 420 la 15 si apoi rezultatul in inmulteai cu 90
Răspuns de
0
afli mai intai cate lezi sau cumparat si fai .
420 impartit la 15 care da 28
apoi afli ce suma aplatit si faci
28 ori 90 lei care da 2520
sper ca te ajuta
420 impartit la 15 care da 28
apoi afli ce suma aplatit si faci
28 ori 90 lei care da 2520
sper ca te ajuta
Alte întrebări interesante
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă