Pentru o cantină s-au cumpărat 525 kg de mere așezate în lădițe la fel de mari. Cele 30 kg de mere dintr-o ladă costă 90 de lei. Câți lei au costat merele cumpărate pentru cantină?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
525:30=17,5
17,5x90=1575 lei
17,5x90=1575 lei
Răspuns de
17
Răspuns
1575 lei
Explicație pas cu pas:
90 : 30 = 3 lei costa un kg de mere
525 x 3 =1575 lei costa toate merele
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă