Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Pentru o gradinita s-au cumpărat 5 lenjerii si 5 pături,platindu-se,in total,395 de lei.O pătură costa. Cu 29 de lei mai mult decât o lenjerie.Aflati cat costa o pătură si cat costa o lenjerie.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de renatemambouko
3
I----------I pret 1 lenjerie
             29
I----------I------I pret 1 buc patura

29x5=145
395-145=250
10lenjerii+10 paturi = 20
250:10=25 lei 1 lenjerie
25+29=54 lei o patura
Alte întrebări interesante