Pentru o gradinita s-au cumparat 5 lenjerii si 5 paturi care au costats 395 lei.
O patura costa cu 29 lei mai mult.
Cat costa fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
l-lenjerii p-paturi
5l+5p=395
p=29+l
5(l+p)=395
l+p=79
l+29+l=79
2l=79-29
2l=50
l=50:2
l=25
p=29+25=54
5l+5p=395
p=29+l
5(l+p)=395
l+p=79
l+29+l=79
2l=79-29
2l=50
l=50:2
l=25
p=29+25=54
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă