Pentru o serbare se cumpără 2kg de bomboane cu prețul de 15 lei kilograme si 3kg cu 10lei kilogramul.Aflați prețul mediu al unui kg de bomboane
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
2*15=30 lei
10*3=30 lei
2kg+3kg=5 kg
pm=(30+30)/5=60/5=12 lei
10*3=30 lei
2kg+3kg=5 kg
pm=(30+30)/5=60/5=12 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Religie,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă