pentru trei lalele și patru garoafe a dat plătește 20 RON iar pentru șapte lalele și patru garoafe plătește 36 RON o garoafă costă a 3 b 4 c 2 d 6
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
O garoafa costa c 2 roni
Explicație pas cu pas:
Notam lalea=l
garoafa=g
Din enuntul problemei, avem:
3l+4g=20 Din prima relatie, scoatem pe 4g in functie de l: 4g=20-3l
7l+4g=36 Inlocuim in relatia a doua. astfel avem: 7l+(20-3l)=36
Facem calculele si avem:7l+20-3l=3l 4l+20=36 4l=36-20 l=16/4 l=4
Inlocuim pe l in prima relatie: 3*4+4g=20 4g 20-12 g =8/4 g=2
Astfel am demonstrat ca o garoafa costa 2 lei
Răspuns de
0
Răspuns:
C 2 lei
Explicație pas cu pas:
36-20=16 lei 4 lalele
16:4=4 lei o lalea
4*3=12
20-12=8 lei 4 garoafe
8:4=2
Sper ca te-am ajutat
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă