Personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi şi 4 mașinuțe, pentru care a plătit 146 de lei.
După un timp, s-au mai cumpărat la același preț 3 mingi şi 7 mașinute, in valoare de 224 de lei.
Cât costă o mașinuță? Dar o minge?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
Buna!
3 mingi..... 4 masinute......... 146 lei
3 mingi......7 masinute.....224 lei
------------------------------------------------------
rezolvare
1.cu cat sunt mai multe masinutele cumparate dupa aceea?
7-4=3 (masinute cumparate in plus)
2.Cati lei costa 3 masinute?
224-146=78 (lei)
3.Cati lei costa o masinuta?
78:3=26(lei o masinuta)
4.Cati lei costa 3 mingi?
146-104=42(lei) (104 lei de la 26x4=104 care ar fi 4 masinute)
5.Cati lei costa o minge?
42:3=14(lei)
Raspuns:o masinuta:26 lei
o minge:14 lei
Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă