personalul unei gradinite a cumparat 3 mingi si 4 masinute, pentru care a platit 146 de lei. Dupa un timp,s au mai cumparat la acelasi peret 3 mingi si 7 masinute, in valoare de 224 de lei . Cat costa o masinuta?Dar o minge?
Va rog faceti si verificarea!!
dau coroana!! va rogg
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
O minge costă 14 lei
O mașinuță costă 26 lei
Verificare 14X3+26X4 = 42+104=146
14X3+26X7= 42+182= 224
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă