Matematică, întrebare adresată de roxy691, 9 ani în urmă

personalul unui grădinițe a cumpărat 3mingi și 4 pentru care a plătit 146 de lei. după un timp sau mai cumpărat la același preț 3 mingi și 7 mașinuțe în valoare de 224 de lei cât costă o mașinuța dar o minge va rog ajutați-mă 10 puncte

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de assan123
16
3a+4b=146
3a+7b=224
........................
/ 3b=78
b=78:3
b=26 (costa o masinuta)
3a+4×26=146
3a+104=146
3a=146-104
3a=42
a=42:3
a=14 (costa o mingie)

roxy691: chti ani ai
roxy691: mersii
Răspuns de BibiAndu
12
•3mi........4ma..........146lei
3mi........7ma...........224lei
--------------------------------------
/.............3ma...........78lei
1ma=?
78:3=26lei(1ma.)
4ma.=?
26lei×4=104lei(4ma.)
3mi.=?
146lei-104lei=42lei(3mi.)
1mi.=?
42lei:3=14lei(1mi.)
V:
14lei×3+26lei×7=224lei

roxy691: ms
Alte întrebări interesante