Peste un pod cu lungimea de 600 m trece un tren cu lungimea de 300m cu viteza v=36km/h . Aflati durata traversarii podului.
Va rog frumos este urgent am mare nevoie!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Sper ca te-am ajutat!
Anexe:

Răspuns de
3
Răspuns: t = 90 s = 1,5 minute
Explicație:
durata ( timpul ) = distanta : viteza
problema se pune la determinarea distantei, care nu este doar lungimea podului ! !
trenul intra pe pod dar traversarea se termina abia cand ultimul vagon iese de pe pod. Ceea ce inseamna ca locomotiva a mers in afara podului o distanta egala cu lungimea trenului !
t = d : v
d = 600 m + 300 m = 900 m
v = 36 km/h = 36000 m /3600s = 10 m/s
t = 900 m : 10 m/s = 90 s = 1,5 minute
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă