Praful de pusca este un amestec de azotat de potasiu, carbon si sulf ,intr-un raport de masa aproximativ egal cu 6:1:1 . Principala reactie care are loc la explozie este descrisa in ecuatia de mai jos :
KNO3(s) + C(s) + S(s) => K2S(s) + N2(g) +CO2(g)
Explica originea raportului 6:1:1 . Un astfel de amestec cu masa de 1 kg explodeaza intr-un vas rezistent cu volumul de 2 litri . Ce presiune este in vas dupa reactie , la temperatura de 300 grade celsius?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Propunere de rezolvare:
a) Raspuns pentru existenta raportului de masa:
6 parti masa de KNO₃ : 1 parte de masa C : 1 parte de masa S in praful de masa
- scriem ecuația chimica egalata:
2KNO₃ (s) + S(s) +3C(s) → K₂S (s) + N₂ (g)↑ + 3CO₂ (g)↑
- observam in ecuația chimica, ca:
2moli de KNO₃ se combina cu 1 mol de S (coeficientul1, nu se scrie in fata S) si cu 3 moli de C. Raportul molar de combinare al reactanților este:
2moli KNO₃: 1mol S: 3moli C
- exprimam raportul molar, in cantități, cu ajutorul masei moleculare, respectiva maselor atomice ale acestor reactanți
mase atomice, A: K=39, C=12, N=14, O=16, S=32 /g/mol
masa molara, M KNO₃=AK+AN+3.AO=39+14+3.16=101 g/mol
Rezulta un raport de masa, din cel molar:
2moli.101 g/mol KNO₃ : 1mol.32g/mol S : 3moli .12 g/mol C
202 g KNO₃: 32 g S : 36 g C / împărțim la 32 g
6,312 KNO₃: 1 S: 1,125 C
Rezulta raportul de masa:
KNO₃: C: S = aprox 6:1:1
b) Presiunea, p (atm) a amestecului gazos (contine CO₂ si N₂) la 300 grade C, degajat din reacția unei cantitati de amestec de 1 kg intr-un vas de 2 L =?
Se calculează cu ecuatia de stare pentru gazele ideale (perfecte):
p. V = n .R.T
unde:
p= ? atm ...cerința problemei
V=volum amestec de gaze din reacție = V vas = 2L
n=numărul total de moli de CO₂ si N₂ = ? se va calcula stoechiometric din masa de C (sau S sau KNO₃) din 1 kg amestec de reactanti
R= constanta universala a gazelor= 0,082 L. atm/mol .K
T= temperatura in grade K =t (grade C) + 273 K=300+273=573 K
- calculam cantitatea (moli) de C din 1kg amestec de reactanti, daca știm raportul masic de combinare al acestora, cu o regulă de trei simpla:
In raportul masic suma parților de masa, de reactanti este:
6 parți de masa KNO₃+ 1 parte de masa C + 1 parte de masa C= 8 parti de masa amestec
Avem regula de trei simpla:
daca in 8 parti de masa amestec reactant...........este 1 parte masa de C
atunci 1 kg amestec reactant................................contine X, kg de C
X, kg C = 1 kg . 1 /8=0,125 kg C= 125 g
Calculam numărul de moli de C, continuti de 125 g de C, cu relatia matematica:
n moli C = masa C / masa atomica C = 125 g C / 12 g/mol=10,42 moli C
- calculam acum, numărul (Y) de moli de CO₂ si numarul (Z) de moli de N₂, formati de 10,42 moli C, cu un calcul stoechiometric aplicat la ecuatia chimica:
10,42 moli C............Y................Z
2KNO₃ (s) + S(s) +3C(s) → K₂S (s) +3CO₂ (g)↑ +N₂ (g)↑
3moli.......................3mol..........1moli
Y moli CO₂= 10,42 .3/3=10,42
Z moli N₂ = 10,42 .1 /3=3,47
- calculam numărul total de moli de gaze, n, care va intra in ecuatia de stare a gazului ideal, pentru determinarea presiunii:
n total gaze = Y+Z= 10,42 moli CO₂+3,47 moli N₂=13,89 moli
- calculam presiunea amestecului gazos, daca stim Volumul amestecului gazos=2L, temperatura T=573 K si numarul de moli de gaze din amestec=13,89 moli, cu ecuatia de stare pentru gazele ideale (perfecte)
p.V = n.R.T
p. 2L = 13, 89 moli .0,082 (L . atm /mol. K) .573 K
p = 652,64 atm/2=326,32 atm
R: aprox 326,32 atm
Sper, sa va ajute!
Explicație: