Matematică, întrebare adresată de tudor153, 9 ani în urmă

prețul a 15 narcise este cu 24 de lei mai mare decât prețul a 9 narcise. Codrin dorește sa cumpere 3 buchete a câte 7 fire de narcise. De câți bani are nevoie? ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de luca3000
29

15-9=6 narcise

24 lei :6=4 lei (o narcisă)

7×4 lei=28 lei(un buchet)

28 lei ×3 =84lei

Raspuns:84 lei


luca3000: cu placere
luca3000: e ok?
Alte întrebări interesante