prețul a 15 narcise este cu 24 de lei mai mare decât prețul a 9 narcise. Codrin dorește sa cumpere 3 buchete a câte 7 fire de narcise. De câți bani are nevoie?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
29
15-9=6 narcise
24 lei :6=4 lei (o narcisă)
7×4 lei=28 lei(un buchet)
28 lei ×3 =84lei
Raspuns:84 lei
luca3000:
cu placere
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă