Pretul cireselor este jumatate din cel al capsunilor,adica 5 lei.ce rest primesc de la 50 lei daca voi cumpara cate 3 kg din fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
5•2=10lei/kg capsuni
5•3+10•3=45
50-45=5 lei
5•3+10•3=45
50-45=5 lei
Răspuns de
3
1.cat costa un kg de capsuni?5×2=10
2.cati lei dau pe 3 kg de fiecare fruct?3×10+3×5=45
3.ce rest primesc?50-45=5
2.cati lei dau pe 3 kg de fiecare fruct?3×10+3×5=45
3.ce rest primesc?50-45=5
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă