Pretul unui kg de mere sa marit cu 15%.Cit costa acum un un kilogram de mere,daca inainte de scumpire el costa 3 lei 20 bani?
Prin metoda trei simple
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
100 % ......................3,20 lei
115% ( 100+15) ......x lei
x = 115 x 3,2 :100 = 3,68 lei costa acum un kg de mere
115% ( 100+15) ......x lei
x = 115 x 3,2 :100 = 3,68 lei costa acum un kg de mere
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă