Pretul unui obiect , dupa o scumpire cu 15 % este de 3680 lei.a)care a fost pretul initial Al obiectului?b)daca pretul a fost initial al obiectului a fost de 3200 lei calculati ce pret ar avea obiectului dupa ce s-ar scumpi cu 10% si apoi cu 15 % dim noul pret. c)cat la suta din pretul initial reprezinta cele doua scumpiri la un loc?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
a) 100 + 15 : 100 = 1,15
3680 : 1,15 = 3200 lei pret initial
b)3200 * 10 : 100 = 320 lei scumpirea
3200 + 320 = 3520 lei pret dupa scumpire cu 10%
3200 * 15 : 100 = 480 lei scumpirea
3200 + 480 = 3680 lei dupa scumpire cu 15%
c) 320 + 480 = 800 lei scumpire
800 : 3200 * 100 = 25%
3680 : 1,15 = 3200 lei pret initial
b)3200 * 10 : 100 = 320 lei scumpirea
3200 + 320 = 3520 lei pret dupa scumpire cu 10%
3200 * 15 : 100 = 480 lei scumpirea
3200 + 480 = 3680 lei dupa scumpire cu 15%
c) 320 + 480 = 800 lei scumpire
800 : 3200 * 100 = 25%
Mister11th:
multumesc mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă