Prin arderea a 3,12 g de substanta organica avand masa molara 104 g/mol se obtin 3,36 dm3 CO2 si 3240 mg H2O. Determina formula moleculara a substantei organice. Stiind ca in structura substantei se gasesc numai legaturi simple, scrie o formula de structura posibila pentru aceasta substanta.
Cer ajutor pentru rezolvarea acestei probleme. Va multumesc
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
nCO2 = 3,36/22,4 = 0,15 moli = nC (m = 1,8g)
nH2O = 3,24/18 = 0,18 moli ⇒ nH= 0,36 atomi (m= 0,36g)
mO = 3,12 - (1,8+ 0,36) = 0,96g n = 0,96/16 = 0,06atomi O
3,12g subst............contin..........0,15atomi C.....0,36 atomi H...............0,06at. O
104 g (1mol)...........................x =5.....................y = 12............................z = .2
C5H12O2
HO-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-OH
nH2O = 3,24/18 = 0,18 moli ⇒ nH= 0,36 atomi (m= 0,36g)
mO = 3,12 - (1,8+ 0,36) = 0,96g n = 0,96/16 = 0,06atomi O
3,12g subst............contin..........0,15atomi C.....0,36 atomi H...............0,06at. O
104 g (1mol)...........................x =5.....................y = 12............................z = .2
C5H12O2
HO-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-OH
daianalucaciu79:
Vă mulțumesc .
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă