Chimie, întrebare adresată de elenna01, 10 ani în urmă

Prin combustia a 5 mg hidrocarbura A s-au obținut 16,15 mg CO2 di 5,30 mg H20. Densitatea vaporilor hidrocarburii A in raport cu aerul este 2,35. Știind că hidrocarbura A prezintă izomerie geometrica,cine este hidrocarbura A?
Am nevoie de rezolvare completa si cu mici explicații. Mulțumesc anticipat!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mirceavaman
1
Stim ca e hidrocarbura, deci o notam CxHy
acum:
1mol CO2.......44000mg......12000mgC
........................16,15mg........x=?
x=16,15*12000/44000=4,4045mg C
1mol H2O........18000mg......2000mgH
..........................5,30mg.........y=?
y=5,30*2000/18000=0,5988mg H
Mhidrocarbura=12x+y g/mol=12x+y mg/mmol
d=Mhidrocarbura/Maer => Mhidrocarbura=68mg/mmol
68mg.......12xmgC..................ymgH
5mg....4,4045mgC........0,5988mgH
12x=68*4,4045/5=60 => x=5
y=68*0,5988/5=8
C5H8 - formula moleculara
ca sa prezinta izomerie geometrica => ca are duble legaturi => e alcadiena
structura posibila:
CH2=CH-CH=CH-CH3
1,3pentadiena

elenna01: Cantitățile de C,H,respectiv O pe care le-ai folosit in primele 2 relații trebuia sa le știu? Adică ma pot lovi de ele si la alte probleme?
mirceavaman: Da, in problemele in care stii substanta organica, si iti sunt date cantitatile de CO2 si H2O, din ele calculezi masele de H si C, si intotdeauna ce ramane pana la masa de substanta e oxigenul. Daca nu ramane nimic, nu are oxigen
Alte întrebări interesante