Prin dizolvarea a 40 g sare de bucătărie în apă, se obţin 200 g soluție. Ce concentratie procen-
tuală are soluţia obţinută?
Ce masă de sodă caustică este dizolvată în 300 g de soluție de concentraţie 32%?
5 Ce masă de soluție de concentrație 15% se obţine prin dizolvarea a 30 g zahăr în apă?
dau coroana !!!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
1.
md=40g
ms=200g
C=mdx100/ms=40x100/200=20%
2.
ms=300g
C=32%
md=?
md=Cxms/100=32x300/100=96g
3.
C=15%
md=30g
ms=?
ms=mdx100/C=30x15/100=4,5g
Explicație:
bodearebeca11:
mersi mult :))))))
Răspuns de
1
Răspuns: Am incercat cat se poate de explicit.
Explicație:
Anexe:


Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă