Prin interactiunea metalului cu masa de 5,55 g cu apa s-a obtinut hidrogen cu masa de 0,8 g . Determina acest metal.
georgemath23:
Nu mai uita date
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
M = metal cu valenta 1
v = nr moli = masa / M. moleculara
v = 0,8 / 2 = 0,4 moli H2
5,55 g ............................. 0,4 moli
2M + 2H2O => 2MOH + H2
2Am ....................................... 1
=> 5,55 / 2xAm = 0,4 / 1
=> Am = masa atomica metal
=> Am = 6,93 => M =Li ( Litium)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă