Prin reactia dintre 1300 g zinc si acidul clorhidric necesar sa se obtina un gaz incolor si fara miros se cere:volumul de solutie HCl de 35% ((ro)=1,04g/cm3)necesara reactiei cu zincul
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1) Scrii reactia
Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2
2) Calculezi masa molara pt HCl
HCl = 1+35,5 = 36,5 g/mol
3)Calculezi masa de HCl
65 g Zn.........2*36,5 g HCl
1300 g Zn............x g HCl x = 1460 g HCl
4)Calculezi masa solutiei
ms = md/c * 100 = 1460/35 * 100 = 4147,429 g
5)Calculezi volumul solutiei
ro = m/V => V = 4171.429/1,04 = 4011 cm cubi = 4,011 l
Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2
2) Calculezi masa molara pt HCl
HCl = 1+35,5 = 36,5 g/mol
3)Calculezi masa de HCl
65 g Zn.........2*36,5 g HCl
1300 g Zn............x g HCl x = 1460 g HCl
4)Calculezi masa solutiei
ms = md/c * 100 = 1460/35 * 100 = 4147,429 g
5)Calculezi volumul solutiei
ro = m/V => V = 4171.429/1,04 = 4011 cm cubi = 4,011 l
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă