Matematică, întrebare adresată de pisica43, 9 ani în urmă

Probelema.nr.1                                                                                                                                                                                                           O pardita de fotbal s-a desfasurat asfel:doua repize a cate 45 minute fiecare,o pauza de 15 minute si doua reprezinta a cate 15 minute.Meciul a inceput la ora 16 si 30 de minute.calculati si scrieti la ce ora s-a incheiat partida.                                                                                                                                                 Problema.nr.2                                                                                                                                                                                                          Sportivii unei curse cicliste au luat stratul la 9 si 30 de minute.Primul ciclist a parcus distanta in 7 ore si 38 minute ,iar ultimul in 8 ore si 16 de minute.                                                  a)la ce ora a sosit castigatorul cursei ?                                                                              b)stiind ca regulamental prevede eliminarea din concurs  a ciclistilor sositi dupa 17 si 4 de minute ,aflati daca ultimul concurent ramane in concurs sau este eliminat.                va rog ajutatima

biancamihoc08: doua reprezinta 15 minute?
biancamihoc08: ??
biancamihoc08: Celelalte le stiu dar .....
pisica43: da

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ralucaelenaflor
0
Buna .Va re comand cartea Baiatul Miliardar e tare frumoasa David williams a scris-o
Răspuns de mihailoltean
2
1) 2 reprize a cate 45 minute+2 pauze a cate 15 minute+2 reprize a cate 15 minute=
     90 min+30 minute+30 minute=150minute=2 ore si 30 minute
daca meciul a inceput la ora 16:30 s-a incheiat dupa 2 h30min=16,30+2;30=19:00 ora la care s-a terminat meciul
2.a)9:30+7,38=16,68=17:08ora la care a  sosit castigatorul cursei
 b)9:30+8;16=17;46 deci ultimul concurent a ajuns la ora 17;46 si a fost eliminat