Problema (1) 50 de creioane costa 100 de lei. Cât costă 7 creioane de același fel?
Problema (2) 4 kg de mere costa 32 de lei. Cât costă 7 kg de mere de același fel?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
1 ) 7* 2 =14 lei
2)7*8=56
Răspuns de
3
Răspuns:
1)
50 creioane____________100 lei
7 creioane______________x lei
___________________________
x= (100×7)/50
x= 700/50
x= 14 lei costa 7 creioane
2)
4 kg mere_______________32 lei
7 kg mere________________ x lei
___________________________
x= (32×7)/4
x= 224 /4
x= 56 lei costa 7 kg mere
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă