Matematică, întrebare adresată de Andreiluputoc, 8 ani în urmă

Problema (1) 50 de creioane costa 100 de lei. Cât costă 7 creioane de același fel?
Problema (2) 4 kg de mere costa 32 de lei. Cât costă 7 kg de mere de același fel?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de anaiulia189
0

Răspuns:

1 ) 7* 2 =14 lei

2)7*8=56

Răspuns de tofanandreeamihaela
3

Răspuns:

1)

50 creioane____________100 lei

7 creioane______________x lei

___________________________

x= (100×7)/50

x= 700/50

x= 14 lei costa 7 creioane

2)

4 kg mere_______________32 lei

7 kg mere________________ x lei

___________________________

x= (32×7)/4

x= 224 /4

x= 56 lei costa 7 kg mere

Explicație pas cu pas:

Alte întrebări interesante