Problema 1: Dacă 5 kg de mere valoreaza 15 lei, atunci 1 kg va costa de 5 ori mai puţin, adica 15 lei : 5 = 3 lei. 7 kg de mere vor costa de 7 ori mai mult, adică 3 lei x 7 = 21 lei. Calculele se pot aseza astfel: 5 kg 1 kg....... 7 kg......... ....15 lei 15 lei: 5= 3 lei .3 lei x 7 = 21 lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Explicație pas cu pas:
nu înțeleg ce vrei să îți explic
Alte întrebări interesante
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă