Matematică, întrebare adresată de alcerop, 9 ani în urmă

problema 3.... repede! dau coroana

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
0
a + b = 3000
b + c = 3800
a + c = 3200
2a + 2b + 2c = 10000
a + b + c = 5000
a = 1200 lei
b = 1800 lei
c = 2000 lei

alcerop: asculta,nu ma intereseaza cum ai notatttttt spune cum ai aflat 10000 si a b si c
Utilizator anonim: Am adunat toate 3 sume
alcerop: da si dupa
Utilizator anonim: 3000 + 2000
alcerop: de unde ai 2000
alcerop: nu te inteleg deloc
alcerop: lasa ca m-ai zapacit
Utilizator anonim: Gata , pa
Utilizator anonim: Am jumate de ora de cind iti lamuresc si tot nu intelegi
Utilizator anonim: 3000+c=5000 c=5000-3000 c=2000
Răspuns de hati
0
1)3000+3800=6800(2*b+a+c)
2*b+3200=6800
2*b=3600
b=3600:2=1800
a=3000-1800
a=1200
c=3200-1200=2000
2)3200+3800=7000(2*c+a+b)
2*c+3000=7000
2*c=7000-3000
2*c=4000
c=4000:2=2000
a=3200-2000=1200
b=3000-1200=1800

hati: imi dai coroana
Alte întrebări interesante