Matematică, întrebare adresată de fifizuzi2520, 9 ani în urmă

Problema corectati enunturile propuse de Natafleata si rezolvati o masinuta o minge si un avion costa in total 50 lei care este pretul mingii daca masinuta costa 17 lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de AugustinVunderkin
1
Masinuta - 17 lei }
Mingea -  ? lei     } 50 lei
Avionul - ? lei      }

Rezolvare:
50-17=33 lei (Mingea si avionul)
33 lei/2=16,5 lei (Mingea)
Rs: 16,5

Alte întrebări interesante