Problema
Maria vrea să facă o prăjitură.
Are nevoie de o jumătate kg făină ,un pachet de unt ,6oua ,un sfert de kg zahăr , două prafuri de copt.Cat a cheltuit dacă:1kg făină costă 4 lei, un pachet de unt costă 10lei ,un ou costă 1 leu ,un kg de zahar costă 4lei și un praf de copt costă 1 leu
Ce rest a primit dacă a plecat cu 100lei la cumparaturi. acuma e scrisă corect problema ma puteți ajuta va rog frumos
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Explicație pas cu pas:
scuze ca nu se vede asa de clar. am scris cu creionul. sper ca te-am ajutat!
Anexe:
caldarartuta84:
Mulțumesc mult pentru ajutor
Răspuns de
0
Explicație pas cu pas:
jumătate kg de făină - 2 lei
un pachet de unt - 10 lei
6 ouă - 6 lei
un sfert de kg de zahăr - 1 leu
două prafuri de copt - 2 lei
2 lei + 10 lei + 6 lei + 1 leu + 2 lei = 21 lei
100 - 21 = 79 lei rest a primit Maria
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă