PROBLEME CARE SE REZOLVĂ PRIN METODA COMPARAȚIEI 1. Trei pixuri şi două creioane costă 22 lei. Un pix costă de 3 ori mai mult decât un creion. Află cât costă un creion şi cât costă un pix.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
3p + 2c = 22 lei
p = 3c
p = ?
c = ?
__________________
(daca un pix costa cât 3 creioane , atunci 3 creioane vor costa cât 9 pixuri)
3 × 3c + 2c = 22 lei
9c + 2c = 22 lei
11c = 22 lei
c = 22/11
=> c = 2 lei
p = 3 × 2
=> p = 6 lei
Sper că te-am ajutat!!!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă