Problemele de la 8 la 20
Va rog frumos
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
8.
A |___|
B.|___|___| +72
615-72==534
543:3=181 (a)
B=2xa +72
B=2x181+72
B=362+72=434
17.
A |___| +32,80 kg
B |___|
158-32,80= 125,2 kg
B =125,2: 2
B=62,6 kg
A=62,6+32,80
A=95,4 kg
Verificare : 62,6+95,4=158 kg
18.
A |___|
B |___| + 16 M
104-16=88 M
A =88:2=44 M cablu pt prima clădire
B =44+16=60 M cablu pt a doua clădire
19.
A-2/3=7
A= 7+2/3 amplificam cu 3 pe 7
A=21/3+2/3=23/3
Succes
A |___|
B.|___|___| +72
615-72==534
543:3=181 (a)
B=2xa +72
B=2x181+72
B=362+72=434
17.
A |___| +32,80 kg
B |___|
158-32,80= 125,2 kg
B =125,2: 2
B=62,6 kg
A=62,6+32,80
A=95,4 kg
Verificare : 62,6+95,4=158 kg
18.
A |___|
B |___| + 16 M
104-16=88 M
A =88:2=44 M cablu pt prima clădire
B =44+16=60 M cablu pt a doua clădire
19.
A-2/3=7
A= 7+2/3 amplificam cu 3 pe 7
A=21/3+2/3=23/3
Succes
ana8615:
Dar dacă poți le poți face acum
A+B=47,5x2=95
95-47=48
A=48:2=24
B=24+47=71
A+B+c=1143
1143-3=1140
A=1140:3
A=380
B=380+1=381
C=380+2=382
Verificare
380+381+382 =1143
Un sfert =o pătrime
24x4=96
Acesta este nr
A+B=86
86-24=62
A=62:2=31
B=31+24
B=55
Verificare 31+55=86
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă