Chimie, întrebare adresată de meow55, 9 ani în urmă

procentul de carton din dioxidul de carton este.....

(ac=12 cm ,ao=16 cm)
repede dau coroana ​


Utilizator anonim: Calculezi masa molara a dioxidului de carbon (12+16+16=32+12=44), apoi procentul de C= 12×100/44=27.27%
Utilizator anonim: Ar trebui sa editezi intrebarea
Utilizator anonim: Informațiile in cm nu au nicio relevanța
Utilizator anonim: Și e carbon( nu carton)

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de seby68994
0

Concentrație procentuala CO2

MCO2= 12 + 16×2=44 g

Dacă în 44 g CO2 se gasesc 12 g Carbon

Atunci in 100 g CO2 se gasesc x g Carbon

x =  \frac{100 \times 12}{44}  = 22.27\%

Carbon = 22.27%

Oxigen = 77.72%

Alte întrebări interesante