Pt 4 kg de mere si 2 kg portocale ioana a platit 22 lei radu a cumparat de la acelas nagazin 1 kg de mere si 6 kg portocale de aceasi calitate pt care a platit 33 lei! Cat costa 1 kg de mere, dar 1 kg de portocale?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
51
Metoda comparatiei:
4 kg mere.....2 kg portocale....22 lei |×3
1 kg mere.......6 kg portocale...33 lei
12 kg mere.....6 kg portocale.....66 lei
1 kg mere.........6 kg portocale...33 lei
scadem cele doua relatii:
11 kg mere.......33 lei
1 kg mere = 33 : 11 = 3 lei
1 kg portocale = (33-3) : 6 = 30:6 = 5 lei
4 kg mere.....2 kg portocale....22 lei |×3
1 kg mere.......6 kg portocale...33 lei
12 kg mere.....6 kg portocale.....66 lei
1 kg mere.........6 kg portocale...33 lei
scadem cele doua relatii:
11 kg mere.......33 lei
1 kg mere = 33 : 11 = 3 lei
1 kg portocale = (33-3) : 6 = 30:6 = 5 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă