Fizică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Puterea dezvoltată de un dispozitiv variază în funcţie de timp conform graficului din figură. Lucrul mecanic efectuat de dispozitiv între momentele t0 = 0 s şi t =150 s este:

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de vvlad22
4

Lucrul mecanic e aria de sub grafic: de la 0 la 30s, aria e 0.

De la 30 la 60 s e un dreptunghi: 30*(60-30)=900J.

De la 60 la 120 s e un dreptunghi: 20*(120-60)=1200J.

De la 120 la 150 s e 0.

In total: 2100J.


Utilizator anonim: Aparent raspunsul ar fii 1100 kJ
vvlad22: ar fi*
vvlad22: Si nu, nu e. Nici aparent, nici pe bune.
Alte întrebări interesante