Fizică, întrebare adresată de Chan, 10 ani în urmă

R₁=230 Ω
E =120 V
i₁= 500 m А
i₂= 2 А
a) r=?
b) R₂=?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de vikyvio
3
Stim ca  I1=E/R1+r
500mA=0,5 A
Acum inlocuim in formula
0,5=120/230+r
r+230=120/0,5
r+230=240
r=240-230
r=10 ohmi
Acum I2=E/R2+r
Acum inlocuim in formula
2=120/R2+10
R2+10=120/2
R2+10=60
R2=60-10
R2=50 ohmi
Alte întrebări interesante