Raportul de masă in care trebuie sa se amestece doua solutii de acid acetic de concentratie 75% si 15% ca sa se obtină o solutie de 20% este?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
solutia 1 : ms1 , c1 = 75% md1 = 0,75ms1
solutia 2 : ms2 , c2 = 15% md2 = 0,15ms2
solutia finala : ms = ms1 +ms2 c = 20% md = md1 + md2 = 0,75ms1 + 0,15ms2
(0,75ms1 + 0,15ms2)·100/(ms1 + ms2)= 20
15(5ms1+ ms2)/(ms1 + ms2) = 20
(5ms1 + ms2)/(ms1 + ms2) = 4/3 ⇒ daca impartim si numaratorul si numitorul la ms2 si notam: ms1/ms2 = r ⇒ (5r + 1)/(r + 1) = 4/3 3(5r+1) = 4(r+1)
15r + 3 = 4r + 4 11r = 1 r = ms1/ms2 = 1/11
solutia 2 : ms2 , c2 = 15% md2 = 0,15ms2
solutia finala : ms = ms1 +ms2 c = 20% md = md1 + md2 = 0,75ms1 + 0,15ms2
(0,75ms1 + 0,15ms2)·100/(ms1 + ms2)= 20
15(5ms1+ ms2)/(ms1 + ms2) = 20
(5ms1 + ms2)/(ms1 + ms2) = 4/3 ⇒ daca impartim si numaratorul si numitorul la ms2 si notam: ms1/ms2 = r ⇒ (5r + 1)/(r + 1) = 4/3 3(5r+1) = 4(r+1)
15r + 3 = 4r + 4 11r = 1 r = ms1/ms2 = 1/11
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă